V meziskladu použitého paliva se všechno točí kolem CASTORu. Ne, není to generál, který by všechno řídil, ale ocelový kontejner speciálně navržený a vyrobený pro převážení a skladování použitého jaderného paliva. Je to hlavní bariéra, udržující nebezpečné zbytky jaderného štěpení pod zámkem. Název vychází z anglického „CAsk for Storage and Transport Of Radioactive material“, vyrábí se v zahraničí. Před naplněním je každý kontejner podroben řadě velice přísných testů. Vydrží řádění přírodní pohromy, požáru a ani zemětřesení nesmí v budoucnu ohrozit jeho hermetičnost.
Řez transportně skladovacím kontejnerem na použité jaderné palivo
Tato tlustostěnná válcová nádoba s dvěma pokličkami umožňuje skladovat přes 9 tun paliva, co v Temelíně odpovídá 19 palivovým souborům (v Dukovanech se do jejich verze CASTORu vejde až 48 souborů). Naplněný kontejner je po uložení do meziskladu docela horký, teplota jeho povrchu může dosahovat (ale nesmí převýšit) až 100 °C. To už by se nám na něm začala vařit voda… Nežádoucí teplo je z žebrovaného kontejneru odváděno prostou přirozenou cirkulací vzduchu. Po obvodu ve spodní části budovy je chladný vzduch nasáván a ohřátý je vypouštěn střechou ven.
Každý kontejner s použitým palivem ze začátku topí jako větší kotel ústředního topení. Jistota je ovšem v tom, že časem se vývin tepla znatelně zmenšuje a po uplynutí několika desítek let bude mít kontejner s palivem téměř pokojovou teplotu.